Tudta, hogy a medencefenék izmainak ellazítása ugyanolyan fontos, mint az erősítésük?
A nők számára nagyon fontos, hogy egészséges és erős medencefenéki izmokkal rendelkezzenek. A medencefenék csontokból, ízületi kapcsolatokból, izmokból és szervekből áll. A medencefenék izmai segítenek a megfelelő helyen tartani a szerveket. De tudta, hogy a medencefenék izmainak ellazítása ugyanolyan fontos, mint az erősítésük? Hogy naprakész információkkal szolgáljunk, kifejezetten ebben a témában konzultáltunk egy olyan gyógytornásszal, aki a női medencefenékre specializálódik.Minél jobban vannak edzve a medencefenék izmai, annál jobban ellátják a feladatukat. Maga az említett izmoknak a gyengülése lehet a terhesség, a helytelen életmód, az ülőmunka, a szülés, a menopauza, a túlsúly vagy más fizikai megterhelés következménye. Az izmok azonban lehetnek összehúzódva is. Ennek az oka ugyanúgy a hosszú ideig tartó ülés, a változatos testmozgás hiánya vagy a stressz is lehet.
A medencefenék funkciói
A medencefenék a mozgásszervi rendszerünkhöz tartozik. Nélküle nem tudnánk mozogni, mert nagyon fontos támogató funkciót lát el a testünk számára. Ezen kívül záró, felszabadító és szexuális funkciója is van.
A medencefenék a következő csontokból áll: keresztcsont, farokcsont, szeméremcsont. A szeméremcsont az, amely a szülés során körülbelül 1 centiméterrel kitágul. Azoknál a nőknél, akiknek a medencefenék és a hasizmok meggyengültek, a has nagy nyomást gyakorol a szeméremcsontra, és még jobban kitágulhat. A szeméremcsont teljesen szét is válhat. Ez az állapot nagyon fájdalmas és kellemetlen. A nő úgy érezheti, mintha járás közben szétesne, mivel a medencefenéknek ilyenkor nincs támogató funkciója. Ezért jó ötlet a medencefenék izmait már fiatal korban, ideális esetben még a szülés előtt megerősíteni. Napjainkban a legtöbb nő ülőmunkát végez, ami azt jelenti, hogy naponta legalább 8 órát ül, ami mind a medenceizmokat, mind a gerincet deformálja. Különböző hibás mozgási sztereotípiák alakulnak ki. De nem kell kétségbeesni, a fizioterápia és a munka utáni aktív életmód megoldhatja a problémákat, és sok más problémát megelőzhet.
A
záró funkció felelős azért, hogy ne szivárogjon ki vizelet vagy széklet. Azt is hallhatta már, hogy normális, ha egy csipetnyi vizelet szivárog, amikor a nő fizikailag megerőlteti magát vagy köhög. Ez azonban mítosz, és a nő medencefenékének mind a szülés előtt, mind a szülés után meg kell akadályoznia az ilyen szivárgást. A zárófunkciónak köszönhetően nem szabad, hogy a húgyhólyag vagy a kismedence más szerveinek prolapsusa (leesése) bekövetkezzen.
Egy másik funkció a
felszabadító funkció, más néven a szülés funkciója. Ez a funkció szintén nagyon fontos, mert a medencefenék ellazítása nélkül például nem is fogunk vizelni, és nehezen tudunk üríteni. Székrekedés esetén azonban a porckorongokkal is lehet a gond.
Az utolsó a szexuális funkció. A gyenge izmok és ennek a funkciónak a megzavarása esetén például a hüvelyi orgazmus elmarad.
Hogyan segíthetek magamon?
Ahhoz, hogy minden úgy működjön, ahogy kell, ezeket az izmokat edzeni kell. Ez magában foglalja a medencefenék izmainak erősítését, de lazítását is. Manapság sok nőnek összehúzódott, de petyhüdt medencefenék-izmai is vannak. A megfelelő diagnózishoz azonban gyógytornászhoz vagy női egészségre szakosodott gyógytornászhoz kell fordulni. Egy vizsgálat után ő fogja meghatározni, hogy milyen gyakorlatok alkalmasak az Ön számára. Ez magában foglalhatja a medencefenék izmainak ellazítására és erősítésére szolgáló gyakorlatok kombinációját.
Biztosan ismeri a Kegel-gyakorlatokat. A gyógytornászok azokat is ajánlják. Fontos azonban, hogy ne vizelés közben végezze őket. Az a helyes, ha gyakorlatilag bárhol és bármikor utánozza azt a mozdulatot, amit akkor tenne, ha vissza akarja tartani a vizeletét. Képzelje el, hogy van egy lift a medencefenékében, amit fokozatosan felfelé akar húzni felülről lefelé és fordítva. Ezt a gyakorlatot végezheti lassan, de végezheti gyorsan is. Az az egészséges, ha lassan és gyorsan is képes összehúzni és ellazítani az izmait. Soha ne vegye azonban igénybe a has- vagy farizmokat, amikor ezt a gyakorlatot végzi, csak a medencefenék izmait edzi. Az ilyen gyakorlatok láthatatlanok, így csak az érzésével ellenőrizheti őket. Ha nem tudja, hogy jól csinálja-e, a gyakorlat elején ellenőrizheti a gyakorlatot úgy, hogy egy ujjat bevezet a hüvelyébe, és megpróbálja az izmaival megfogni (beszívni), majd elengedni (kitolni) az ujjat.
Ludmila Mojžíšová, a cseh gyógytornász, szerinti gyakorlatokkal is segíthet önmagán, amelyeknek nagyszerű eredményei vannak a funkcionális sterilitás megoldásában.
Ha hosszú távú vagy súlyos egészségügyi problémával küzd, javasoljuk, hogy próbálja ki a fizioterápiát, vagy forduljon nőgyógyászhoz vagy urogynekológushoz. Ne feledje, ha úgy érzi, hogy orvosa vagy kezelőorvosa nem foglalkozik Önnel eleget, és könnyedén veszi a problémáit, akkor távozhat, és kereshet olyan szakembert vagy kezelőorvost, aki naprakész ismeretekkel rendelkezik, és el tudja magyarázni azokat a pácienseknek.
Hogyan gyakoroljunk a Vénusz golyókkal?
Óvatosan vezesse be a golyókat a hüvelybe. Javasoljuk, hogy a behelyezés megkönnyítése érdekében használjon vízbázisú síkosító gélt. A golyókon legyen egy zsinór vagy fogantyú, amely kilóg a hüvelyből, hogy bármikor biztonságosan ki tudja csúsztatni a golyókat. Próbálja meg használni a medencefenék izmait, hogy a hüvelyben tartsa őket. Feszítse össze és lazítsa el az izmokat menet közben. A gyakorlat hossza eleinte naponta körülbelül 5-10 perc legyen. Fokozatosan növelje a gyakorlat hosszát. A legjobb, ha a gyakorlatot hanyatt fekve, hason fekve, később négykézláb, ülve, végül állva végzi.
A Vénusz-golyókkal való gyakorlás állítólag örömet okoz. A medencefenék egészségügyi problémái esetén nem ajánlott. Azonban megtudhatja, hogy minden rendben van-e nekik köszönhetően. Ha fájdalmasnak találja a behelyezésüket, vagy nem tudja bent tartani őket, akkor lehet, hogy medencefenék-problémája van, és szakember segítségét kell kérnie.
Sok probléma megoldható megfelelő diagnózissal, becsületes testmozgással és életmódváltással. Például váltogathatja a pozíciót az íróasztalnál, naponta legalább 10 000 lépést tehet, hogy a medencefenék vérkeringése beinduljon a hosszú ideig tartó ülés után. Az is segít, ha beiktatunk egy kis mozgást vagy olyan sportot, ami örömet okoz.
A medencefenék diszfunkciójával kapcsolatos problémák (inkontinencia, fájdalmas menstruáció, fájdalmas közösülés, funkcionális sterilitás, medence-, farokcsont- vagy keresztcsonti fájdalom...) sok nőt érintenek, mégis keveset beszélnek róluk. Ezért továbbra is igyekszünk olyan meglátásokat közölni, amelyeket szakértőkkel is megvitatunk.